Kış Meyveleri ve Önemi

 

 

Kış Meyveleri ve Önemi

Kış mevsimini yaşadığımız bu günlerde kendimizi hastalıklardan korumalıyız. Bu dönemde doğanın bize sunduğu meyvelerle bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Bu sebeple meyve tüketimimizi arttırmalıyız. Peki kış meyvelerinin bizlere yararları nelerdir? Bunları tek tek inceleyelim.

Portakal: Kış mevsimi deyince ilk aklımıza gelen meyveler arasındadır. İçeriğin bulanan zengin C vitamini ile bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve bize hastalıklardan korur. Portakal, C vitamininin yanı sıra B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içermektedir. Portakal damar tıkanıklığını önlüyor ve kalp sağlığımızın korunmasını sağlıyor. Ayrıca içerdiği tüm bu vitamin ve mineraller sayesinde mide ve pankreans kanserini önleyici etki göstermektedir.

Mandalina: Mandalina içerdiği zengin C vitamini ile hastalıklara karşı vücut direncini artırmaktadır. Güçlü bir antioksidandır. Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Damar sertliğini engellemeye yardımcıdır. Dolayısıyla kalp sağlığımızın korunmasını sağlar.

Kivi: A ve C vitaminlerinde zengin bir meyvedir. Lif açısından da zengin bir besin olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarını önler. Ayrıca kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur.

Elma: İçeğinde bulunan E ve C vitaminleriyle bağışıklık sistemini güçlendirip, hastalıklara karşı koruyu etki göstermektedir. İçeğinde bulunan lifler; pektin sayesinde LdL kolestrolünün düşmesine neden olmaktadır.  Güçlü bir antioksidandır. Bu sebeple kansere karşı koruyucu etkisi vardır.