Okul Öncesi Dönemde Beslenem

 


Okul Öncesi BeslenmeÇocuklar bu dönemde çevrelerinden çok etkilenmektedirler. yetişkinlik çağındaki davranışları üzerinde etkili olacak alışkanlıkları bu dönemde kazanmaktadırlar. Bu sebeple besinlere karşı pozitif alışkanlık geliştirmesi ve olumlu alışkanlıklar kazanması açısından önemli bir zaman dilimidir.
Besinler çocuğun hayatında her yaşta önemlidir. Çevreden gördükleri her türlü değişikliği yapmayı yapmaya başlamaktadırlar. Bu yüzden ailenin veya bakıcının yemek seçimleri büyük önem taşımaktadır.  Çocukların yaşı ne olursa olsun sizinle aynı besinlere ihtiyacı vardır ama miktar olarak farklıdır.

Nasıl Beslenilmeli?

  • Et , tavuk ,balık,yumurta ,kuru baklagiller gibi besinler  proteinden zengin besinlerdir .Kasların güçlenmesi ,kan yapımı ,vücudun sağlıklı büyümesi ve sağlıklı bir yaşam için gereklidir.
    Bu grup besinlerden 2 veya 3 porsiyon tüketilmelisi bu dönem çocukları için yeterli olacaktır.

  • Süt, yoğurt ,peynir  ve benzeri besinler kemiklerin ,dişlerin gelişimi ,sinir ve kasların düzenli çalışması için gerekli kalsiyum ,Avitamini ve iyi kalite protein sağlarlar. Bu besinlerden günde 2-3 porsiyon bulundurulmalıdır. Süt ve türevlerinden, çocuklarının tüketebileceği porsiyon örnekleri olarak 1 su bardağı süt, 1 su bardağı yoğurt, 1 kibrit kutusu paynir 1 porsiyon olarak değerlendirilebilir.  Sonuç olarak en azından verilecek olan 2 su bardağı süt (400-500 gr.), 1 kibrit kutusu kadar peynir çocuğun günlük ihtiyacını karşılayabilir.

  • Günlük enerjinin çoğu tahıllar ve tahıl grubu gıdalardan sağlanır. Buğday, yulaf, arpa, mısır, pirinç ile bunlardan yapılan ekmek, şehriye, bulgur, irmik vb. tahıl grubuna girer. Bu gruptaki besinlerde bitkisel protein ve B vitaminleri bulunur.  Günde 4 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

  • Vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşıladığımız sebze ve meyveler, vücut direncinin artmasında ve barsak sistemimizin düzenli olarak çalışmasında önemli rol oynamaktadır. çocuklarının günlük olarak meyve grubundan 2 porsiyon, sebze grubundan 3 porsiyon almaları yeterlidir.