York Test KKTC / Kıbrıs

 

York Test Nedir ?

 


Masum gözüken ve hiç tahmin etmediğiniz birçok yiyecek sizin vücudunuza zarar vererek

 ŞİŞMANLAMANIZA

veya

 SÜREKLİ YORGUN VE HALSİZ HİSSETMENİZE

 veya

YILLARDIR SÜREN HASTALIKLARA

sebep oluyor olabilir.   

Tıbbi Literatürler için Tıklayınız

YORK Testi, gıda intoleransından kaynaklanan sağlık problemlerinin doğru ve güvenilir bir şekilde tespit edilmesi için uygulanan yenilikçi bir test yöntemidir.

YORK Testi, ülkemizde tüketilen temel gıdalar ile ilgili olarak kandaki antikorları inceler ve bizim için sorun oluşturan gıdaları tespit eder.

Test sonucunda problemli olarak tespit edilen gıdalardan kaçınarak sorunlardan kurtulabilir ve daha yüksek bir yaşam kalitesine ulaşabilirsiniz.

YORK TESTİ İLE KRONİK HASTALIKLARA SON

  • Obezite ve Kilo Sorunları
  • Migren
  • Egzama ve Deri Hastalıkları
  • Romatizma
  • Kronik Yorgunluk Sendromu
  • İritabl Bağırsak Sendromu - İBS

   Vücudunuz siz farkında olmadan bazı besinlere karşı tepki veriyor olabilir. Son derece masum gözüken bir gıda türü, sindirim sisteminizde problem oluşturuyor ve sindirilemeyen besinler bağışıklık sisteminizi, aynı bir virüs veya bakteri gibi savunma sisteminizi tetikleyerek sizi hasta ediyor veya kilo almanıza sebep oluyor olabilir.

  YORK TESTİ parmak ucunuzdan alacağımız kanı inceleyerek vücudunuzun hangi besinlere karşı intoleransı olduğunu tespit eder ve neticeye göre uygulamanız gereken beslenme programını oluşturur.

  Dünya Sağlık Örgütüne göre dünya nüfusunun yarısında Gıda İntoleransı bulunuyor. 1 milyar kişide tanısı konmuş Gıda İntoleransı vardır ve WHO bu rakamın 2015'te 2,5 milyara ulaşacağını öngörmektedir.  (WHO, JUNE 2006)

  Gıda alerjisi ile Gıda İntoleransı karıştırılmamalıdır!

  Gıda alerjisi, gıdayı alır almaz anafilaksiye kadar gidebilen çeşitli semptomlarla ortaya çıkar ve IgE antikorlarının yükselmesi ile bilinir. Bu gıda intoleransı değildir.

  Gecikmeli gıda alerjisi olarak da bilinen Besin İntoleransında, belirli bir besinin tam olarak sindirilememesi ile daha uzun sürede ortaya çıkan IgG antikorları yükselir.

  Gıdanın alınmasından şikayetin oluşmasına kadar saatler hatta günler  geçmesi, alınan gıda ile şikayetin ilişkilendirilmesini son derece zor hale getirir. Örneğin sabah içtiğimiz bir bardak sütün intolerans etkisi,  akşam yorgunluk, şişkinlik veya daha birçok rahatsızlık olarak  ortaya çıkabilir. Problemi yaşayan kişi, gün içinde birçok yiyecek yediği için bu rahatsızlığı içtiği bu süte bağlamada zorluk çeker.

  Gıda intoleransı olan kişiler,  yıllarca ne yapacaklarını bilmeden normal hayat ve aktivitelerinde sıkıntı yaşayabilir  hatta bazı vakalarda çalışamaz hale bile gelebilirler.

  York Testi ile hangi gıda’ya karşı intoleransınız olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

  Gıda İntoleransı,  Şişmanlık, Kilo verememe, Migren, Akne, Nedeni bilinmeyen ödem, Gaz, Şişkinlik, Kronik yorgunluk, Kabızlık, Cilt problemleri (örn. sivilceler, kaşıntı nörodermatit, kronik egzema vs.), Romatizmal hastalıklar, Astım, İshal , Mide krampları, Depresyon, Uyku bozuklukları, Baş ağrısı, Solunum yolu hastalıkları, Kronik Farenjit, Sürekli nezle olma, Ağızda yaralar, Epigastrik Ağrılar, Crohn hastalığı, İrritabl Bağırsak Sendromu, Sık gribe yakalanma, Kronik burun akıntısı, OSB (Otistik Spektrum Bozukluğu), Sedef hastalığı, Nörodermatit, Ürtiker... gibi birçok hastalığa yol açabilir.

   YORK Testi'ni yaptırmış olan 2500 hasta arasında yapılan anket şu sonuçları vermiştir:

  Hastaların;

   %90’ı, kendi pozitif deneyimlerine dayanarak YORK Testi'ni herkese tavsiye ettiklerini...

   %72’si, Bu test sonucunda sağlık durumlarının büyük ölçüde iyileştiğini...

   %78’i, Sorunlu olarak teşhis edilmiş gıdaları zamanla tekrar beslenme planlarına dahil ettikleri zaman düzelmiş olan semptomların %90'ının tekrar geri geldiğini belirtmişlerdir.